U lipnju nas očekuju jubilarni 10. europski izbori koji će se održati u 27 članica EU. Hrvatski birači će na europske izbore izaći četvrti put, nakon što su prethodno birali 2013., ’14. i ’19. Zajedno s gotovo pola milijarde Europljana birat ćemo 12 hrvatskih (od ukupno 720) zastupnika/ca koji će narednih 5 godina zagovarati, promovirati i štiti naše interese kao europskih građana. Hrvatski birači su posljednji put na birališta izašli na lokalne izbore prije pune 3 godine. Ova 2024. godina je stoga „super-izborna“, a čak tri generacije birača će imati priliku prvi puta koristiti svoje građansko pravo na europskim, parlamentarnim i predsjedničkim izborima.

Portal srednja.hr, u partnerstvu s Udrugom Bonsai, organizira u Dubrovniku edukaciju o europskim institucijama. U okviru projekta “Izvankurikularna aktivnost za pametnog mladog birača”, namijenjenog onima koji će 9.6. po prvu puta imati priliku izići na birališta, približavamo proces donošenja odluka u Bruxellesu te ih potičemo da pametno i odgovorno iskoriste svoje građansko pravo i dužnost. Svi mi sudjelujemo u oblikovanju naših zajednica na različite načine, a izlazak na izbore je jedan od najvažnijih. Stoga, a posebno u jednoj od najizazovnijih godina za EU od njezinog osnutka, važno je na izbore izići i donijeti informiranu odluku.

KADA? utorak, 5. ožujka

GDJE? lokacija 1: Centre for Advanced Academic Studies, Don Frana Bulića 4,

lokacija2: Vijećnica Grada Dubrovnika, Pred Dvorom 1

ŠTO?                09:00 – 10:30 predavanje „Kako funkcionira Europska unija: mozaik demokracije“

10:30 – 11:00 pauza 11:00 – 12:30 predavanje „Od prijedloga do zakona“ radionica „Izrada amandmana na zakonodavne prijedloge“

12:30 – 13:30 pauza za ručak

13:30 – 15:00 simulacija „Dan u odboru – radnom tijelu Europskog parlamenta“

15:00 – 15:30 pauza/ prelazak u Vijećnicu Grada Dubrovnika

15:30 – 17:00 simulacija „Plenarno zasjedanje Europskog parlamenta“

17:00 – 17:30 završno predavanje „Izađi na Europske izbore 2024.“

KAKO?   Za sudjelovanje u programu nije potrebno nikakvo predznanje o Europskoj uniji, izborima ili političkim procesima.

Pozivamo sve mlade birače koji će 9.6. prvi puta imati priliku izići na izbore, ali i druge mlade birače koji žele saznati kako funkcionira sustav u koji biramo predstavnike/ce, da popune kratku i jednostavnu prijavnicu na sljedećoj poveznici.