Glavni cilj ERAS projekta je dugoročno partnerstvo trinaest gradova iz trinaest različitih zemalja u cilju poboljšanja uvjeta za razvoj volonterstva u partnerskim zemljama i širom Europe. U tu svrhu partnerske će organizacije razmjenjivati ​​informacije, dobre prakse, znanja te  promovirati volonterstvo kao fenomen. Zajedno ćemo predstaviti kako volonterski programi mogu značiti veliku podršku prema aktivnom europskom građanstvu za društvene skupine koje su manje aktivne ili čak marginalizirane u društvu. Pokazujući kako volonterski programi daju izvrsne rezultate i vrlo jasno potiču Europljane da rade i žive solidarno, partneri će kreirati konstruktivno i sadržajno bogato okruženje za poticanje razvoja raznorodnih volonterskih programa.

Razne organizacije iz Slovenije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Portugala, Malte, Albanije, Litve, Latvije, Hrvatske, Makedonije, Mađarske, Grčke i Bugarske u projektu će se baviti različitim izazovima volontiranja u Europi. Svi okupljeni partneri čvrsto vjerujemo da je volontiranje ključni element modernog demokratskog društva, a njegujući i promičući volontiranje i šireći  solidarnost, Europljani mogu napraviti velike korake prema razvijenijem, inkluzivnijem i dinamičnijem društvu s kvalitetnim mogućnostima za sve.

Projektni partneri:

 1. DRUŠTVO ZA PODPORO CIVILNE DRUŽBE, SLOVENIJA
 2. SERDA, BOSNA I HERCEGOVINA
 3. KLUB ZA OSNAZIVANJE MLADIH 018 UDRUZENJE, SRBIJA
 4. MUNICIPIO DE LOUSADA, PORTUGAL
 5. CENTER FOR CIVIC INITIATIVE, REPUBLIKA SJEVERNA MAKEDONIJA
 6. GENISTA RESEARCH FOUNDATION, MALTA
 7. SOLIS TUVAK, LATVIJA
 8. UDHËTIM I LIRË – LIBERI DI VIAGGIARE, ALBANIJA
 9. UDRUGA ZA RAZVOJ CIVILNOG DRUŠTVA BONSAI, HRVATSKA
 10. SDRUZHENIE YUNI PARTNERS, BUGARSKA
 11. INSTITOYTO KOINONIKIS KAINOTOMIAS KAI SYNOXIS, GRČKA
 12. DDTG NONPROFIT KFT., MAĐARSKA
 13. VSI VAIKU IR JAUNIMO CENTRAS “DZIAUGSMO SLENIS”, LITVA

Projekt će uključivati ​​devet međunarodnih događaja za razmjenu dobrih praksi, uspostavljanje veza s relevantnim organizacijama, proučavanje koncepata i učinaka volontiranja u različitim zemljama, kao i za promicanje razvoja volonterstva širom Europe. Projekt će se baviti različitim područjima volontiranja, od volontiranja mladih, volontiranja u demografski sve zrelijim društvima, volontiranja u kriznim situacijama (COVID 19), održivošću volontiranja kao i europskih politika te nacionalnih programa i poticaja volonterstva. Važna tema koju ćemo redovito isticati biti će mogućnosti, prakse i ciljevi mehanizma Europske snage solidarnosti (ESS).

Kalendar međunarodnih događanja:

 1. Slovenija – Lipanj 2021
 2. Srbija – Srpanj 2021
 3. Latvija – Kolovoz 2021
 4. BiH – Rujan 2021
 5. Portugal – Listopad 2021
 6. Malta – Studeni 2021
 7. Albanija – Travanj 2022
 8. Hrvatska – Lipanj 2022
 9. Sjeverna Makedonija – Kolovoz 2022

Project ERAS je sufinanciran iz programa  Europa za građane, Linija 2.2: Umrežavanje  gradova

Broj Prijave : 625831-CITIZ-1-2020-2-SI-CITIZ-NT

Nositelj: Društvo za podporo civilne družbe

Početak projekta: 1. 3. 2021

Završetak projekta: 28. 2. 2023

Cjelokupna vrijednost projekta: 148.680,00 EUR  odnosno  1.115.983,00 HRK

Kontakt informacije nositelja: Klara Kržišnik , voditeljica projekta, +386 59 927 619, klara.krzisnik@consulta.si